
Pieter De Praetere kontratenor
Belgický kontratenorista Pieter De Praetere se zaměřuje především na barokní hudbu a je také vyhledávanou osobností hudebního divadla. Zpěv studoval u Pascala Devreeseho v Ronse, v šestnácti letech přešel ke kontratenoristovi Stevu Dugardinovi do Antverp. Během studia literární vědy na univerzitě v Gentu docházel na hodiny zpěvu k Hilde Coppé. Krátce poté přestoupil na Koninklijk Conservatorium v Bruselu, kde studoval pod vedením Leny Lootens.
Jako sólista ztvárnil role například v Händelově Mesiáši, Pergolesiho Stabat Mater a má v repertoáru značnou část kantát, motet a oratorií Johanna Sebastiana Bacha. V jeho programu často figurují také Purcell, Vivaldi a další jejich současníci. Pieter De Praetere zpívá mimo jiné se soubory Musica Gloria, Il Gardellino, B’Rock, BachPlus, Apotheosis a Il Fondamento.
Intenzivně spolupracuje s Beniaminem Paganinim a Nele Vertommen v souboru Musica Gloria. Společně absolvovali již několik úspěšných evropských turné. V roce 2020 nahráli Vivaldiho a Purcellovy skladby, které měly velký ohlas u veřejnosti i v médiích.
Pieter De Praetere získal věhlas také v operním světě. V roce 2021 debutoval na Hudebních slavnostech v Bayreuthu s ansámblem B’Rock a Bartem Naessensem v Händelovu Judovi Makabejském. V mnichovské Reaktorhalle ztvárnil antagonistu Pierra v současné opeře Leona Zmeltyho Invitation to a Beheading podle románu Vladimira Nabokova Pozvání na popravu. S hudebním tělesem Orchestre Royal de Chambre de Wallonie se objevil v roli Farnace v Mozartově opeře Mitridate, re di Ponto na festivalu Midsummer Mozartiade. V roce 2026 bude debutovat se souborem Opera Ballet Vlaanderen v opeře Meryem režiséra Haidera Al Timimiho.
Pieter De Praetere je také vyhledávanou osobností vlámského divadla. Pozoruhodná je například jeho role v opeře Wij, de verdronkenen uvedené na festivalech Wintervuur v Antverpách, Oerol Festival (Nizozemsko), v Marstalu (Dánsko) a v Theater aan Zee v Ostende. S divadlem Muziektheater Broder již léta vystupuje na různých belgických scénách s rodinnými představeními s klasickou hudbou a o ní (Franzerl, Babushka, Seaking…).