Ohlasy v médiích
V podstatě jakýkoli koncert LSSH si vyberete, nebudete zklamáni.
Časopis Harmonie
Letní slavnosti staré hudby nejdou po vnějším hudebním a společenském efektu, ale že jsou přehlídkou se znaleckým zázemím a ryze uměleckými ambicemi.
Klasika Plus
Collegium Marianum opět prokázalo svojí neotřesitelnou pozici jak po stránce hudební, tak organizační; nezbývá než se začít těšit na koncert.
Klasika Plus
Navštěvovat koncerty letních slavností je vždy veliká radost, mají atmosféru a historické sály skvěle umocňují vybranou hudbu.
Tato symbióza nevzniká sama od sebe, je dílem pečlivého výběru a úvahy, která sleduje výpověď, a i za to je třeba chválit.
Lidové noviny
Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby.
idnes.cz
Málokteré akce mají setrvale tak jedinečnou atmosféru jako koncerty této přehlídky, každý hostující soubor tu dokáže přenést do publika úžasnou energii a nadchnout, opakované přídavky a ovace jsou samozřejmostí
Lidové noviny
Letní slavnosti staré hudby neustále dokazují, že v předromantické, hlavně barokní hudbě je možno neustále objevovat, vynalézavě spojovat a hledat souvislosti.
idnes.cz
Letní slavnosti staré hudby znovu potvrdily, že dokážou přinášet do stále zahuštěnější sféry staré hudby u nás málo známé směry a styly.
Lidové noviny
Letní slavnosti se staly zárukou hudebních zážitků, navíc v prostředí sálů a architektury, které inspirativně volený program synergicky povyšují.
Lidové noviny
Tento mezinárodní festival je specifický svou inspirativní dramaturgickou výlučností, výběrem interpretů, včetně „exotických“ souborů s nástroji u nás dosud neznámými, ale i volbou míst konání koncertů.
Lidovky.cz
Letní slavnosti staré hudby patří k nejlepší domácí nabídce z oblasti staré hudby.
iDnes.cz
Letní slavnosti staré hudby zůstávají ojedinělým ambiciózním projektem klasické hudby v letní Praze.
iDnes.cz, Věra Drápelová
Mimořádný večer v prostorách krásného trojského zámku a jeho nasvícených zahradách zanechal oslnivý dojem a také portugalskou tvorbu představil v nejlepším světle.
Na obecenstvo dýchla atmosféra noblesního dvora i energického slunného venkova.
Aktuálně.cz, Martina Heroldová
Díky mezinárodnímu festivalu Letní slavnosti staré hudby mohli diváci v pondělním dusném večeru zažít v sále Trojského zámečku naprosto výjimečný hudební večer.
Byl to nakonec jeden z těch večerů, kdy jako malé děcko nechcete jít spát, chcete, aby ta pohádka pokračovala ještě hodinu, abyste ještě alespoň na chvilku mohli zůstat v čarovném světě zahuštěných neapolských akordů, alespoň ještě pár chvil nechali srdce bít v rytmu jihoitalského temperamentu.
Harmonie, Čeněk Svoboda
Přibližně v polovině koncertu jsem si uvědomil jeden z jeho efektů: jako by se zastavil čas.
Za dramaturgický klenot lze považovat zahajovací koncert pětadvacátého ročníku pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby.
KlasikaPlus.cz, Daniel Pinc
Letní slavnosti staré hudby jsou už dvacet pět let diamantem letní hudební Prahy.
Polyharmonie, Luboš Stehlík
Zahájení letošního, v pořadí již dvacátého pátého ročníku festivalu Letních slavností staré hudby bylo provázeno nezapomenutelnými zážitky.
NE-BE.cz, Lenka Strnadová
Fenomenální akce, která už bezmála čtvrt století rozeznívá pražské památky, kostely, kláštery, zámky a jiné prostory s geniem loci.
Organizátoři každý rok neúnavně vymýšlejí originální tematické bloky a zvou skvělé muzikanty, jsou stále invenční a překvapují. Objevují pražskému publiku evropské špičkové muzikanty a tělesa.
Málokteré akce mají setrvale tak jedinečnou atmosféru jako koncerty této přehlídky, každý hostující soubor tu dokáže přenést do publika úžasnou energii a nadchnout, opakované přídavky a ovace jsou samozřejmostí.
Lidové noviny, Jana Machalická
Celkově Letní slavnosti staré hudby patří k nejlepší domácí nabídce z oblasti staré hudby. Festival neslevuje ve svém záměru nespoléhat se jen na osvědčené barokní evergreeny a posluchač se tak může seznámit i s méně známými, ne však méně zajímavými autory či skladbami.
iDnes.cz, 9. 8. 2023, Věra Drápelová
Letní slavnosti dostály svému renomé.
Festival stále umí i u nás do čím dál bohatší nabídky koncertů staré hudby přinášet nové impulzy.
Lidovky.cz, 11. 8. 2023, Helena Havlíková
Propracovaná dramaturgie spolu s excelentním uměleckým výkonem vytvořila nezapomenutelný zážitek. Jednoduše řečeno geniálně vystavěný koncert.
Klasikaplus.cz, 2. 8. 2023, Jan Baťa
Tento mezinárodní festival je specifický svou inspirativní dramaturgickou výlučností, výběrem interpretů, včetně „exotických“ souborů s nástroji u nás dosud neznámými, ale i volbou míst konání koncertů. A v neposlední řadě také vysokou úrovní programové brožury včetně překladů zpěvních textů..
Lidovky.cz, 5. 8. 2022, Helena Havlíková
Pořadatel festivalu a mistrovských kurzů Collegium Marianum – Týnská škola podává pečlivý výkon ve všech složkách své činnosti – v dramaturgii, produkci, propagaci (zpracované materiály i program), vstřícné práci s publikem, se svými sponzory a zahraničními kolegy – kde vzájemná spolupráce komunity, předpokládám, usnadňuje i tvorbu kvalitní programové nabídky, interpretace a šetří prostředky. I proto zůstává festival na vrcholu zájmu donátorů i publika v rámci nabídky daného žánru a stylu.
Opera PLUS, 26. 7. 2022, Lenka Dohnalová
Jak se pozná dobrý festival? Má dlouhodobou koncepci, stabilní a rostoucí posluchačskou základnu, dramaturgii, která uspokojí laika i poučeného posluchače a obstojí i ve světovém kontextu, kvalitní texty v programech či dobrou organizaci. Pro Letní slavnosti staré hudby platí vše z výše uvedeného. Těžko hledat důvod, proč trávit letní večery jinde než na některém z jejich koncertů.
Aktuálně.cz, 20. 7. 2022, Dita Hradecká
Přehlídka, kvůli které se vyplatí v létě zůstat v metropoli.
Deník N, 21. 7. 2021, Dita Hradecká
Organizátoři programem 22. ročníku potvrdili neotřelou dramaturgii, která v kombinaci s citlivě zvolenými místy historické Prahy stále dokáže vnášet do čím dál bohatší nabídky koncertů staré hudby nové impulzy – volbou souborů, ale i u nás zřídka nebo vůbec neslýchaným repertoárem.
Lidové noviny, 6. 8. 2021, Helena Havlíková
Na to, že Letní slavnosti staré hudby hýří dramaturgickými nápady, jsme si už zvykli. V poslední době nás ale překvapují i širokým výběrem míst, kde se koncerty konají. Objevujeme tak nejen krásu staré hudby, ale i krásu mnoha kostelů a památek, kde jsme třeba mnoho let nebyli.
Klasika Plus, 26. 7. 2021, Aleš Bluma
Collegium Marianum opět prokázalo svojí neotřesitelnou pozici jak po stránce hudební, tak organizační; nezbývá než se začít těšit na koncert.
Klasika Plus, 29. 7. 2020, Kryštof Tulis
Jemný, měkký a vyladěný souzvuk jejich hlasů byl dokonalý, napojení na nástrojové continuo přirozené, vystižení stylu naprosto samozřejmé.
Atmosférou nevšední, interpretačně minuciézní, dramaturgicky objevný koncert. […] Nenápadně naopak upozornil, že Letní slavnosti staré hudby nejdou po vnějším hudebním a společenském efektu, ale že jsou přehlídkou se znaleckým zázemím a ryze uměleckými ambicemi.
Klasika Plus, 24. 7. 2020, Petr Veber
I když vstup Letních slavností staré hudby do již třetího desetiletí své existence poznamenala epidemiologická opatření, organizátorky v čele s ředitelkou Josefínou Knoblochovou a hlavní dramaturgyní Janou Semerádovou dokázaly program flexibilně upravit, aniž slevily z vysokého renomé festivalu. Potvrdil svou neotřelou dramaturgii, která v kombinaci s citlivě zvolenými místy historické Prahy stále dokáže vnášet do čím dál bohatší nabídky koncertů staré hudby nové impulzy.
Lidovky.cz, 22. 8. 2020, Helena Havlíková
Navštěvovat koncerty letních slavností je vždy veliká radost, mají atmosféru a historické sály skvěle umocňují vybranou hudbu. Tato symbióza nevzniká sama od sebe, je dílem pečlivého výběru a úvahy, která sleduje výpověď, a i za to je třeba chválit.
Lidové noviny, 31. 7. 2019, Jana Machalická
Letní slavnosti staré hudby letos oslavily dvacet let a neustále dokazují, že v předromantické, hlavně barokní hudbě je možno neustále objevovat, vynalézavě spojovat a hledat souvislosti.
idnes.cz, 7. 8. 2019, Věra Drápelová
Za dvacet let své existence si pražský MHF Letní slavnosti staré hudby získal srdce mnoha milovníků barokní hudby. Myslím, že bez tohoto unikátního festivalu si už letní měsíce ani nedovedou představit a své dovolené si vybírají podle termínů koncertů.
Závěrečný koncert „Večer pro krále“ letošní festival uzavřel doslova v královském lesku. Ve vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina se před zraky diváků odehrával program, který vzdal hold hudebnímu světu královského dvora Ludvíka XIV., XV. a XVI., tedy i vrcholné francouzské barokní opeře, a navodil atmosféru slavností a zábav na zámku ve Versailles 18. století.
…ostatně potlesk ve stoje patřil nejen včerejšímu koncertu, ale i ohlédnutí za celou dvacetiletou historií festivalu.
Časopis Harmonie, 7. 8. 2019, Markéta Vejvodová
Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu:
Letní slavnosti staré hudby.
Letošní devatenáctý ročník znovu potvrdil, že organizátoři si umějí dát práci s programem a mají vkus.
idnes.cz, 9. 8. 2018, Věra Drápelová
Letní slavnosti staré hudby znovu potvrdily,
že dokážou přinášet do stále zahuštěnější sféry
staré hudby u nás málo známé směry a styly.
Lidové noviny, 14. 8. 2018, Helena Havlíková
Pořadatelé festivalu Letní slavnosti staré hudby předvedli,
že mají posluchačům rozhodně co nabídnout.
Opera PLUS, 1. 8. 2017, Karel Veverka
Tento mezinárodní festival i v osmnáctém roce své existence
potvrdil dramaturgickou vynalézavost ve spojení se špičkovou interpretací.
Lidové noviny, 9. 8. 2017, Helena Havlíková
Letní slavnosti se staly zárukou hudebních zážitků,
navíc v prostředí sálů a architektury,
které inspirativně volený program synergicky povyšují.
Lidové noviny, 26. 6. 2017, Helena Havlíková
V podstatě jakýkoli koncert LSSH si vyberete,
nebudete zklamáni.
Časopis Harmonie, 5. 7. 2017, Luboš Stehlík
Každý rok přicházejí s něčím novým a vždy dokážou překvapit.
To jsou Letní slavnosti staré hudby…
MF DNES, 9. 7. 2016, Věra Drápelová
Letní slavnosti staré hudby se konají posedmnácté.
Za tu dobu bezpečně vyvrátily předsudek, že během léta nelze v Praze uspořádat seriózní
– tedy jiný než turistický – festival klasické hudby.
A též jim vzrostla prestiž: letošní hosté Letních slavností jsou natolik vyhlášení,
že by za jejich účast byl vděčný kterýkoliv jiný evropský festival staré hudby.
Hospodářské noviny, 13. 7. 2016, Frank Kuznik
[…] skutečně promyšlenou koncepci nabízí jediná akce,
Letní slavnosti staré hudby.
[…] S programem si každý rok očividně dává velkou práci,
hledá nová témata, nové souvislosti i nové výkony.
www.idnes.cz, 13. 7. 2016, Věra Drápelová
Letní slavnosti opět nalezly skryté skvosty
Lidové noviny, 9. 8. 2016, Helena Havlíková
Festival, který sleduje osobitou dramaturgii zastřešenou určitým tématem, je každoročním osvěžením v myšlenkově jinak vyprahlé letní nabídce klasické hudby v Praze.
MF DNES, 5. 8. 2016, Věra Drápelová
Letní slavnosti staré hudby patří mezi etablované festivaly, organizované znalci a špičkovými umělci v oboru autentické interpretace staré hudby. Zvou posluchače na krásná koncertní místa a představují zajímavé dramaturgické koncepce.
Opera PLUS, 26. 7. 2016, Čeněk Svoboda
Tradičně nápaditá a objevná dramaturgie otevírá před posluchači stále nové a nové poklady středověké, renesanční a barokní hudby i s přesahy do současnosti. A dalším, již zavedeným „bonusem“, který dodává tomuto festivalu jedinečnost, je výběr míst konání koncertů tak, aby co nejvěrněji odpovídala prostorám, kde byla díla původně uváděna.
Lidové noviny, 27. 6. 2015, Helena Havlíková
Nabídce koncertů klasické hudby v prázdninové Praze každý rok dominují Letní slavnosti staré hudby. Neustále totiž přichází s atraktivními programy a představují zajímavé hudebníky z různých zemí.
MF DNES, 22. 7. 2015, Věra Drápelová
Letní slavnosti staré hudby jsou projektem, který svým zaměřením a dramaturgickou nápaditostí opravdu u nás nemá obdoby. Každoročně nezbývá než žasnout nad novými tématy, importem brilantních hudebníků ze všech koutů Evropy i nápaditostí organizátorů, kteří stále nacházejí nové památky, v nichž se dá provozovat hudba.
Lidové noviny, 16. 7. 2014, Jana Machalická
Letní slavnosti staré hudby si za patnáct let vybudovaly a hlavně stále udržují pevné postavení na pražské prázdninové festivalové mapě – řadí se k těm nejprestižnějším u nás. Posluchači vědí, že se na vysokou úroveň mohou spolehnout. O všech sedm koncertů, které se odehrály v citlivě vybraných historických prostorách, byl velký zájem.
Lidové noviny, 8. 8. 2014, Helena Havlíková
Oživit starou hudbu a představit různé možnosti, jak na to. To je cíl mezinárodní festivalu Letních slavností staré hudby.
Lidové noviny, 23. 7. 2014, Helena Havlíková
Letní slavnosti staré hudby patří mezi nejvýznamnější tuzemské festivaly a že dbají na vyprofilovanou dramaturgii, která v místech s nepopiratelným historickým významem inscenuje koncerty hudby, jež se zapsala do dějin.
Art. ihned.cz, 14. 7. 2014, Frank Kuznik
Letní nabídka koncertů klasiky v Praze není zrovna výživná. Uměleckou čest metropole stále zachraňují vlastně jen Letní slavnosti staré hudby. Mohou se jevit jako úzce specializovaná akce, ovšem některé koncerty by možná obstály i na hojně sledovaných multižánrových festivalech.
Mladá fronta DNES, 28. 7. 2014, Věra Drápelová
Ačkoliv patnáctý ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby začne teprve v pondělí, svým způsobem byl zahájen už v březnu. Tehdy jeho ředitelka Markéta Semerádová obdržela rytířskou hodnost francouzského Řádu umění a literatury. Dostala ji za to, jak svou přehlídkou v Česku systematicky šíří francouzskou barokní hudbu: na pozvání Semerádové už na festivalu vystoupili například věhlasní pěvci Philippe Jaroussky, Claire Lefilliâtrová či Jean-François Novelli.