Chaconne pro princeznu
První koncert v nově zrekonstruované Šlechtovce
Letní slavnosti staré hudby jsou pověstné propojením krásné architektury Prahy s hudbou odpovídajících stylů. Letos posluchačům nabídnou program v barokním sále Šlechtovky v Královské oboře alias Stromovce.
Chaconne pro princeznu je tak vůbec prvním koncertem po několika desetiletích ticha a po čtyřleté intenzivní rekonstrukci úchvatné budovy, jejíž historie sahá až do konce 17. století. Letní slavnosti staré hudby symbolicky otevírají novou etapu původně loveckého zámečku a hudební lahůdky v barokním sále dokonce předběhnou plánované znovuotevření restaurace a cukrárny.
Jana Semerádová a Erich Traxler připomenou věhlas kulturních událostí ve Šlechtovce programem inspirovaným žačkou Georga Friedricha Händela, princeznou Annou Oranžskou. Výjimečný večer pro Šlechtovku, dvojici sólistů i několik desítek festivalových posluchačů!
Šlechtovka žila kulturními akcemi po celé 19. století
Trvalo celé jedno století, než byla Šlechtovka zpřístupněna veřejnosti. Na počátku 19. století se zde scházela aristokracie, možná i z čistě prozaického důvodu: Stromovka v té době ještě nebyla součástí území Prahy a nedalo se sem dostat jinak než fiakrem.
Když ve Šlechtovce Václav Petzold, připravil oslavu sedmdesátých narozenin Františka Palackého, byli zde všichni, kteří v Praze něco znamenali. A do Stromovky toho dne přišlo na 400 telegrafických gratulací.
V roce 1882 pronájem získal Václav Šlechta, a to na popud knížete Lobkovice. Kníže mu údajně nedal příliš na vybranou, jednoduše rozhodl, že se tak stane. Na konci 19. století již Stromovku navštěvují měšťané, kteří začali využívat tramvajovou dopravu, a tak se postupně mění i kulturní nabídka restaurace.
Zlatá éra První republiky
V době první republiky se ve Šlechtovce konaly koncerty téměř každý den, Voskovec s Werichem zde psali své divadelní hry a skeče a sjížděly se sem vojenské orchestry, které pořádaly hudební festivaly, jejichž návštěvnost dosahovala až 70 000 posluchačů. Rodina Šlechtova o budovu pečovala až do února 1948.
Osud Šlechtovky po roce 1950
Šlechtovka byla vždy majetkem státu, soukromí nájemci o ni pečovali svědomitě a s úctou. Teprve až když se v roce 1950 stala „komunálním podnikem všeho lidu“, čekal budovu politováníhodný osud chátrající památky (a to i přesto, že nájemcem v 70. letech 20. století byly restaurátorské dílny).
Věříme, že festivalový koncert 24. 7. 2021 vdechne místu nový život.
O původním určení stavby a zednickém mistrovi Šlechtovky si můžete přečíst zde.
Zdroj: BERNÝ, Lukáš. Šlechtova restaurace: obrázky z historie Stromovky. Praha: Hutter, 2019. ISBN 978-80-907291-1-7.