15. 4. 2025
Hudební i rodinná pouta napříč staletími – Letní slavnosti staré hudby představují program
Co pro nás znamená RODINA? Bezpečný přístav, pokrevní pouto, celoživotní výzvu…? V každém případě ji můžeme vnímat jako tu velebený, jindy proklínaný, rozhodně však nevyčerpatelný zdroj umělecké inspirace. Jak zřetelné a jak hluboké jsou otisky rodinných vztahů v hudbě minulých staletí?

„Právě tyto otázky jsme si pokládali při přípravě letošní dramaturgie. Programy budou zkoumat příbuzenské vazby, které měly vliv a význam v hudbě od středověku po vrcholné baroko. Posluchači se mohou těšit na vystoupení souborů i sólistů světové úrovně, kteří své programy vytvořili v souladu s tímto tématem přímo na objednávku našeho festivalu,“ říká hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová.
Těšíme se na Vás na koncertech 26. ročníku.
26. ročník zahájí berlínský soubor Ensemble Polyharmonique vokálně-instrumentálním programem založeným na skladatelském odkazu pravděpodobně nejslavnějšího hudebnického rodu na světě. Kromě velkého Johanna Sebastiana Bacha, od jehož narození letos uplynulo 340 let, v Emauzském klášteře zazní hudba hned několika jeho předchůdců.
Koncert fenomenálního portugalského souboru Sete Lágrimas provede posluchače přechodovými rituály a životními fázemi od narození až po smrt, jež budou ilustrovány příklady artificiálního i tradičního hudebního dědictví iberské kultury napříč staletími i konfesemi.
Třetí koncert (umístěný do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě) přinese vůbec nejstarší hudbu, která na 26. ročníku zazní – do mystického světa středověkých klášterů, kapitul a univerzit, tedy do prostředí dobových řeholních a intelektuálních elit, zavede posluchače španělský soubor Tasto Solo.
Čtvrtý večer nabídne recitál dvou z nejslibnějších hudebníků nové generace tzv. poučené interpretace staré hudby – francouzský houslista Théotime Langlois de Swarte a francouzsko-americký cembalista Justin Taylor přednesou virtuózní program vzdávající hold bratrům Louisovi a Françoisovi Francœurům.
Úplně poprvé se v Praze představí italsko-švýcarský soubor Concerto Scirocco, který upozorní na neméně důležitý fenomén hudební historie – tisk. Dramaturgie se zaměří na edice z dílny rodu Gardano/Magni, jež v 17. století patřila mezi největší a nejdůležitější hudební nakladatelství v celé Evropě.
Šestý festivalový večer bude pozváním do té nejurozenější společnosti anglického království druhé poloviny 17. a počátku 18. století. Vlámský soubor Musica Gloria připomene, že kromě oblíbeného a úspěšného Henryho Purcella byl aktivně hudebně činný i jeho příbuzný, Daniel.
Závěrečný koncert bude tradičně patřit souboru Collegium Marianum, rezidenčnímu ansámblu festivalu pod vedením Jany Semerádové. Dramaturgie bude důkazem, že rodinné vztahy byly nevyčerpatelným zdrojem umělecké inspirace a také hnací silou komplikovaných zápletek operních námětů. Árie z opery Giulio Cesare in Egitto Georga Friedricha Händela a Il Giustino Antonia Vivaldiho přednesou ukrajinsko-německá sopranistka Kateryna Kasper a český barytonista Roman Hoza.