V zahradách múz
Hudba pařížských salónů 18. století
U Trojského zámku 1, Praha 7
Programme
Jean-Marie Leclair (1697–1764)
Deuxième Récréation de Musique
Jean-Philippe Rameau (1683–1764)
„Viens, Hymen“ (árie z Les Indes galantes)
„L’enharmonique“, „L’égyptienne“ (z Nouvelles suites de pièces de clavecin)
Jean Barrière (1707–1747)
Sonate 4 du livre III en sib Majeur pour le violoncelle et basse continue
Louis-Nicolas Clérambault (1676–1749)
Cantate „Orphée“
Jean-Joseph Cassanéa de Mondonville (1711–1772)
Monologue „Dieu des amants“ (z Les Fetes de Paphos)
Johann Schobert (ca 1720–1767)
Sonate pour le clavecin avec violon et violoncelle, op. VI, č. 1
François-André Danican Philidor (1726–1795)
„Tout dormoit“ (árie z Mélide, ou le Navigateur)
„Est-il un plus beau diademe“ (árie z Le Jardinier de Sidon)
Koncert s přestávkou. Předpokládaný konec koncertu ve 22:00.
Artists
Anotace
Uprostřed Paříže se nachází starobylá čtvrť Le Marais. A uprostřed čtvrti se rozkládalo sídlo templářů, v jehož středu stával honosný Maison du Temple. V něm pak v polovině 18. století pobýval královský princ Louis François I. de Bourbon, který hostil vybranou společnost, k níž se při jedné příležitosti připojil i mladý Wolfgang Amadeus Mozart.
Přízni mecenáše Alexandra Le Riche de La Pouplinièra se zase mimo jiné těšil Jean-Philippe Rameau, který byl jeho kapelníkem. Na svém pařížském Château de Passy pořádal i velké orchestrální koncerty.
V průběhu 18. století konkurovaly hudební salóny obou mecenášů produkci u královského dvora. Uváděly se zde části z velkých oper, orchestrální koncerty a přímo pro potřeby komorních koncertů se pak vyvíjely i nové hudební druhy, třeba malé kantáty.
Ze sídla templářů zůstalo jen prázdné náměstí Square du Temple a po Château de Passy zůstala jen pamětní deska. Jejich odkaz ovšem tkví ve věčné hudbě. Na jejích základech lze znovu vystavět bájné paláce a v nich pověstné hudební salóny – třeba v srdci pražského Zámku Troja.
Skladatele, jako jsou Louis-Nicolas Clérambault, Jean-Philippe Rameau, Jean-Joseph Cassanéa de Mondoville či André Danican Philidor, probudí k životu múzy vskutku exkluzivní: extravagantní Chantal Santon-Jeffery, éterická Jana Semerádová, elegantní Stéphanie Pfister a erudovaná Béatrice Martin, přičemž nemůže chybět rytíř violoncella Bruno Cocset.
Díky nim bude tentokrát hledání ztraceného času úspěšné.
Koncertní sál
U Trojského zámku 1, Praha 7
Zobrazit na mapěPartneři koncertu
Ve koprodukci s Centrem barokní hudby ve Versailles a s laskavou podporou Francouzského institutu v Praze a ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy.