Galantní dialog

Viola da gamba v královských a knížecích komnatách

Čtvrtek 03. 09. 2020 | 19.30 Klementinum, Zrcadlová kaple
Mariánské nám. 5, Praha 1

Program

Christian Podbielski (1741–1792)
Sonáta A dur pro violu da gamba a basso continuo

 

Maciej Kamieński (1734–1821)
Andante F dur pro cembalo

 

Christian Wilhelm Podbielski (1740–1792)
Sonáta G dur pro violu da gamba a basso continuo

 

Johann Sebastian Bach (1685–1740)
Sonáta D dur pro violu da gamba a obligátní cembalo, BWV 1028

 

Carl Friedrich Abel (1723–1787)
Sonáta F dur pro obligátní cembalo a housle (arr. pro violu da gamba), KW 112
Sonáta G dur pro violu da gamba a basso continuo, A2:68A

 

Koncert s přestávkou. Předpokládaný konec koncertu ve 21:15.

Anotace

Pro posluchače bude koncert nazvaný Galantní dialog vskutku inspirativním zážitkem. Nejen hudebně (kromě Christiana Podbielského, Macieje Kamieńského a Carla Friedricha Abela zazní i hudba Johanna Sebastiana Bacha), ale i lidsky, neboť půjde o dialog manželský, tedy dialog galantní, ba delikátní... Polské virtuosy AnnuKrzysztofa totiž spojuje nejen vášeň pro hudbu, ale také společné příjmení Firlusovi. V lahodném souzvuku violy da gamba a cembala zazní mnohé české premiéry, zejména pak sonáty zmiňovaného Carla Friedricha Abela, lipského žáka velkého Bacha, které byly objeveny v poznaňské Univerzitní knihovně až velmi nedávno: vyjevují Abela jako mistra virtuózního, imaginativního, a právě galantního…

Koncertní sál

Klementinum, Zrcadlová kaple

Mariánské nám. 5, Praha 1

Zobrazit na mapě

Partneři koncertu

Koncert se koná s laskavou podporou Národní knihovny ČR.

Umělci

Anna Firlus

Anna Firlus

cembalo

Anna Firlus je varhanice a cembalistka, členka souborů {oh!} Orkiestra Historyczna a Extempore Ensemble.

 

Vystupovala na řadě festivalů v Polsku i v jiných zemích, například Mixtur im Bass, Großräschener Orgelkonzerte, Letní slavnosti staré hudby, Brühler Schlosskonzerte, Festiwal Bachowski Świdnica, All’improvviso, Musica Poetica, Muzyka na Sczytach a Mezinárodní festival duchovní hudby Gaude Mater.

 

Vystudovala Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích: hru na varhany u prof. J. Gembalského a hru na cembalo u prof. M. Toporowského. Zúčastnila se řady mistrovských kurzů pod vedením významných uměleckých osobností, jako je J. Perrot, Ch. Bossert, Ch. Grohmann, B. Hass, M. Lehtonen, L. Lohmann, A. Spiri, A. Zylberajch, W. Kłosiewicz, L. Kędracki a R. Podger.

 

Anna Firlus vyučuje interpretaci staré hudby na Hudební akademii v Katovicích.

Krzysztof Firlus

Krzysztof Firlus

viola da gamba

Krzysztof Firlus kombinuje uměleckou dráhu gambisty a kontrabasisty, a to jako sólista i člen souborů komorní hudby a orchestrů. Studoval u Vittoria Ghielmiho na Mozarteu v Salcburku a u Marka Caudleho na Hudební akademii v Katovicích.

 

Jeho hudební dráha je spjata s Polským národním rozhlasovým symfonickým orchestrem v Katovicích, se souborem {oh!} Orkiestra Historyczna a s Ensemble Extempore. Spolupracoval také se Slezským kvartetem, souborem Le Poème Harmonique, s BachAkademie Stuttgart, Markem Toporowskim, Martynou Pastuszkou a dalšími.

 

Mezi jeho nahrávky patří například CD „Gamba Sonatas“, které nahrál s manželkou Annou Firlus, „C. F. Abel – Sonatas from the Maltzan Collection“, „Music of the Warsaw Castle – Music of French Masters” ({oh!} Orkiestra Historyczna), „Telemann – Solos and Trios“ (Ensemble Extempore), „Tansman – from Trio to Octet“ (Slezské kvarteto), „Music in Dresden in the Times of Augustus II the Strong“ a Lithuanian Birbyne: Seventeenth Century Music of Poland and Lithuania (M. Toporowski).

 

V současnosti vyučuje hru na violu da gamba na Hudební akademii v Katovicích a na kontrabas na Hudební akademii v Krakově.