Due virtuosi

Mistrovské kusy pro violu da gamba

Středa 31. 07. 2019 | 19.30 Břevnovský klášter
Markétská 1, Praha 6

Program

Marin Marais (1656–1728)
Allemande La Marianne, Ballet en Rondeau, La Reveuse, L’Arabesque, Le Regrets pour son fils cadet, La Siamoise

Robert de Visée (1660–1720)
Prélude, Sarabande en Rondeau, Musette, Allemande La Mouton, Courante, Les Rémouleurs

Carlo Zuccari (1704–1792)
Solo per la viola da gamba

Antoine Forqueray (1672–1745)
Allemande, La Girouette, Le Carillon de Passy, La Portugaise, La Bouron, Sarabande La D’Aubonne, La Leclair

Koncert s přestávkou. Předpokládaný konec koncertu ve 21:00.

Anotace

Ve dvou se to lépe táhne! Své by mohli vyprávět kníže Boleslav a pražský biskup Vojtěch, když spolu zakládali benediktinský mužský klášter. Nebo svatá Markéta s už jmenovaným svatým Vojtěchem, kteří na Břevnovský klášter dohlížejí.

 

Totéž platí i pro duo virtuosů, kteří vystoupí v Tereziánském sále: loutnistu Lucu Piancu, který spoluzakládal legendární soubor Il Giardino Armonico, a gambistu Vittoria Ghielmiho, zázrak z Milána.

 

Ti dva se spolu už něco nahráli, což je pro provádění intimních klenotů Marina Maraise či Antoina Forquerayho nepřekročitelnou podmínkou.

 

Mimochodem i jmenovaní dva skladatelé tvoří pár nerozdílný, a svědčí navíc o tom, že protivy se přitahují: vždyť podle dobových svědectví hrál Marais na gambu jako anděl a Forqueray jako ďábel.

Koncertní sál

Břevnovský klášter

Markétská 1, Praha 6

Zobrazit na mapě

Partneři koncertu

S laskavou podporou Italského kulturního institutu.

Umělci

Vittorio Ghielmi

Vittorio Ghielmi

viola da gamba

Italský gambista, dirigent a skladatel Vittorio Ghielmi působí také jako vedoucí Institutu pro starou hudbu a profesor na salzburském Mozarteu a jako hostující profesor na londýnské Royal College of Music.

 

Díky své virtuózní hře bývá přirovnáván k legendárnímu houslistovi Jashovi Heifetzovi (Diapason) a kritika oceňuje také jeho novátorský přístup ke hře na violu da gamba a interpretaci barokního repertoáru.

 

Jako sólista či dirigent vystupuje s prestižními soubory a orchestry, jako jsou Il Giardino Armonico, Freiburger Barockorchester, Akamus Berlin, Losangeleská fílharmonie, Hollywood Bowl Hall nebo Vídeňští symfonikové. Jako jeden z čelních představitelů scény staré hudby vystupoval společně s osobnostmi jako Gustav Leonhardt, Cecilia Bartoli, Reinhard Goebel, András Schiff, Thomas Quasthoff nebo Viktoria Mullova.

 

Tři sezony působil jako asistent Riccarda Mutiho na Salzburském festivalu. Od roku spolupracuje Vittorio Ghielmi v duu s loutnistou Lucou Piancou.

 

V roce 2007 založil spolu s argentinskou zpěvačkou Gracielou Gibelli soubor Il Suonar Parlante Orchestra, jehož je uměleckým vedoucím a který je pravidelně zván na význačná pódia jako například Berlínská filharmonie. Soubor se věnuje znovuobjevování a uvádění staré hudby, ale také tvorbě nových projektů ve spolupráci s důležitými představiteli jazzové mezinárodní scény, jako jsou Kenny Wheeler, Uri Caine, Paolo Fresu, Markus Stockhausen a Carmen Linares.

 

Vittorio Ghielmi spolupracoval také například s hollywoodským režisérem Marcem Reshovskym na provedení Buxtehudova kantátového cyklu Membra Jesu Nostri, který byl uveden na turné v letech 2007 až 2009.

 

Vittorio Ghielmi vystupuje na bezpočtu vysoce ceněných CD nahrávek.

 

V létě loňského roku dirigoval Pygmalion J.-Ph. Rameaua v Zámeckém divadle ve švédském Drottningholmu ve spolupráci s režisérem a tanečníkem Saburem Teshigawarou (KARAS).

 

Jeho práce na poli staré hudby mu přinesla ocenění v podobě Erwin Bodky Award (Cambridge, Massachusetts USA, 1997) a prestižní Echo Klassic Award (Německo, 2015). Spolupráce s hráči tradiční lidové hudby je zachycena ve filmovém dokumentu s názvem Srdce zvuku: Hudební pouť s Vittoriem Ghielmim (BFMI, Salzburg-Hollywood).

 

Nejnovější CD Vittoria Ghielmiho, „Gypsy Baroque“ vydala v roce 2018 společnost Alpha Classic. Více informací na www.ilsuonarparlante.com.

Luca Pianca

Luca Pianca

loutna

Loutnista a dirigent Luca Pianca pochází ze Švýcarského Lugana a studoval hudbu na konzervatoři v Miláně a na salzburském Mozarteu u Nikolause Harnoncourta. Od roku 1982 spolupracuje s legendárním souborem Concentus Musicus Wien, který Harnoncourt založil a dlouhá léta vedl.

 

Byl také jedním ze zakládajících členů významného souboru Il Giardino Armonico, který se zaměřuje na interpretaci hudby italského baroka a spolupracuje s renomovanými pěveckými sólisty, jako jsou Eva Mei, Christoph Prégardien, Georg Nigl, Marie-Claude Chappuis nebo Cecilia Bartoli, a instrumentalisty jako Viktoria Mullova a Albrecht Mayer, který Lucu Piancu označil jako svého „hudebního bratra“.

 

Luca Pianca často vystupuje v duu s virtuosem na violu da gamba Vittoriem Ghielmim a ruským houslistou Dimitrijem Sinkovským na turné po Evropě a USA.

 

Jako sólista a hráč bassa continua vystupoval na nejvýznačnějších festivalech a pódiích celého světa, z nichž jmenujme například Salzburský festival, Festival Schleswig-Holstein, MITO SttembreMusica, Wiener Festwochen, sál Deutsche Philharmonie, Theater an der Wien, Wigmore Hall, Lucerne Festival, Lincoln Center, newyorskou Carnegie Hall a tokijskou Oshi Hall.

 

Na pozvání Sira Simona Rattla se Luca Pianca podílel na provedení Bachových Janových pašijí s Berlínskou filharmonií.

 

Na svém kontě má přes sedmdesát CD, jež obsahují mimo jiné kompletní nahrávky loutnového díly J. S. Bacha a Antonia Vivaldiho. Vysoce ceněné nahrávky Lucy Piancy získaly řadu prestižních ocenění, například Gramophone Classical Music Award, Choc du Monde de la Musique, Echo-Preis, Deutsche Schallplattenpreis a pětkrát Diapason D’Or, z nichž poslední patří nahrávce „Anime Amantii“ z roku 2018, na níž loutnista vystupuje v duu s italskou sopranistkou Robertou Mameli).

 

Od roku 2008 je Luca Pianca dirigentem bachovského cyklu ve vídeňském Konzertausu, v jehož rámci uvádí se svým souborem Ensemble Claudiana a sborem Wiener Sängerknaben kompletní Bachovy kantáty za účasti mezinárodně uznávaných pěvců a také mladých talentovaných hudebníků. Dosud bylo provedeno už více než sto kantát.

 

K významným mezníkům v kariéře Lucy Piancy patří nastudování Bachova Vánočního oratoria a Janových pašijí. Spolupracoval také se světově proslulým rockerem Stingem.