Un compás

Ze Španělska až k branám Orientu

Pondělí 16. 07. 2018 | 20.00 Zámek Troja
U Trojského zámku 1, Praha 7

Umělci

Miren Zeberio – barokní housle
Pablo Martin Caminero – kontrabas
Daniel Garay – perkuse

Program

Dimitrie Cantemir (1673–1723)
Bestenigar
 
Mateo Pérez de Albéniz (1755-1831)
Sonata en Re M
 
Aga Riza (?)
Makam Huseyni
Manuscript Cantemir
 
Gaspar Sanz(1640–1710)
Marionas, Canarios
 
Alonso Mudarra (1510–1580)
Pavana-Gallarda
Fantasia X
 
Il Barbarino (17. století)
Quaranta e Saltarello
 
Luis de Narváez (1500–1549)
Romanesca
 
G. Kapsberger (1580–1651)
Colassione
 
Anonymní skladby
ze sefardské, baskické, íránské a řecké tradice
 
 
Koncert s přestávkou.
Předpokládaný konec koncertu ve 22:00.

Enrike Solinís, Kiya Tabassian </br> Santiago de Murcia: Fandango Enrique Solinis, guitare baroque/Kiya Tabasian, sétar, direction
Audio přehrávač

Anotace

Pro tento koncert festivalu s tématem „Mediterraneo“ je Zámek Troja místem jako stvořeným. Stojí totiž sám u vody, a to podle svého mytického vzoru, který lstí dobyl Odysseus.

 

Pražskou Troju pak na Letních slavnostech staré hudby pravidelně dobývá španělská hudba. I tentokrát sem vprostřed července vtrhne Euskal Barrokensemble v čele s opojnou kytarou Enrika Soliníse. Protože však chtějí svým hudebním tažením letos dosáhnout až branám Orientu, na cestu se s nimi vydá průvodce nejpovolanější: sugestivní hráč na setar, Peršan Kiya Tabassian.

 

V programu Un compás, naplněném hudbou Gaspara Sanze či Alonsa Mudarry, zjistíme, že „compás“ španělsky neznamená jen onen navigační přístroj, ale také základní pomůcky pro orientaci v hudební prostoru, totiž tempo a rytmus.

Koncertní sál

Zámek Troja

U Trojského zámku 1, Praha 7

Zobrazit na mapě

Partneři koncertu

Ve spolupráci s Velvyslanectvím Španělska, Institutem Cervantes v Praze, Acción Cultural Española (AC/E), Etxepare Basque Institute, Ministerio de Educación, Cultura y Deporte a Galerií hl. m. Prahy

Umělci

Kiya Tabassian

Kiya Tabassian

setar

Virtuos na setar, uznávaný skladatel a umělecký ředitel Kiya Tabassian má kořeny v perské klasické hudbě a komponuje jak pro komorní soubory, tak pro velká tělesa po celém světě. Jeho učiteli ve hře na setar byli Reza Ghasemi a Kayhan Kalhor, v kompozici se zdokonaloval pod vedením Gillese Tremblaye.

 

V roce 1998 založil Kiya Tabassian soubor Constantinople se sídlem v kanadském Montrealu, kam o osm let dříve emigroval z rodného Teheránu. Soubor brzy získal výsadní postavení na mezinárodní scéně díky osobitému propojování historických hudebních pramenů se současnou estetikou a živoucí tradicí Středního východu. Na svém kontě má patnáct CD nahrávek pro společnosti jako ATMA, Analekta, Buda Musique, World Village a Ma Case.

 

Se souborem Constantinople vytvořil Kiya Tabassian na čtyřicet originálních dramaturgií, jež uvedl na prestižních festivalech a pódiích, jako jsou Salle Pleyel, Berliner Philharmonie, Festival d’Aix-en-Provence a Festival Internacional Cervantino. V uplynulých deseti sezonách uvedl více než osm set koncertů ve sto dvaceti městech téměř třiceti různých zemí.

Kiya Tabassian <br> Ablaye Cissoko: Lountang Kiya Tabassian (setar) &amp; Constantinople
Audio přehrávač
Enrike Solinís

Enrike Solinís

barokní kytara, lavta, kvinterna, umělecký vedoucí

Enrike Solinís Azpiazu pochází z Bilbaa, kde také začal studovat hru na kytaru a historicky poučenou interpretaci. Ve studiích pokračoval na Escola Superior de Música de Catalunya v Barceloně. Je laureátem řady mezinárodních soutěží a je považován za jednoho z předních kytarových virtuosů své generace.
 
Pravidelně spolupracuje s řadou předních hudebních těles, jako jsou Hespèrion XXI, Le Concert des Nations, La Capella Real de Catalunya, Akademie für Alte Musik Berlin a další. Je zván k účinkování na význačných světových pódiích, z nichž uveďme alespoň Carnegie Hall, Konzerthaus Berlin či Théâtre des Champs-Elysées v Paříži.
 
Enrike Solinís je zakladatelem souboru Euskal Barrokensemble, který se věnuje hudební tradici evropských i amerických kultur. Natočil několik CD – nahrávka s názvem “Elkano” (Alia Vox, 2019) byla nominována na International Music Awards v roce 2020. Jeho nejnovější nahrávkou je CD nazvané “Ars Lachrimae” (Alia Vox, 2022).

Antonio de Santa Cruz: Jácaras
Audio přehrávač
Euskal Barrok Ensemble

Euskal Barrok Ensemble

Soubor vznikl z popudu svého uměleckého vedoucího a kytarového virtuosa Enrika Soliníse v roce 2006. Věnuje se hudební tradici evropských, ale i amerických kultur. Unikátní přístup zakladatele souboru spočívá v uvádění pozapomenutých děl s poukazem na bohatost hudebního dědictví. Profil ansámblu tvoří kromě vysoké úrovně interpretačních schopností všech hráčů také rozsah repertoáru (od staré až po populární hudbu), který zahrnuje hudbu z různých zemí a koutů světa.
 
Euskal Barrok Ensemble je pravidelným hostem mezinárodních hudebních festivalů, jako jsou Montreal Baroque Festival, Auditorio Nacional v Madridu, Euskalduna Jauregia v Baskicku, Festival Leo Brouwer v Havaně, Stockholm Early Music Festival a další.
 
Soubor vydal několik CD (Glossa, Alia Vox), na nichž představil například barokní taneční hudbu z jižní Evropy a Turecka, starou hudbu z Baskicka či brazilskou polyfonní hudbu z oblasti Anchieta. CD “Elkano” (Alia Vox, 2019) bylo nominováno na International Music Awards v roce 2020.

Euskal Barrok Ensemble: Quatre Branles
Audio přehrávač