Láska a zrada

Příběhy antických mýtů v dílech G. F. Händela a jeho současníků

Pondělí 23. 07. 2018 | 19.30 Lobkowiczký palác
Císařský sál
Jiřská 3/1, Pražský hrad, Praha 1 - Hradčany, 110 00

Umělci

Birgit Schnurpfeil, Andreas Pfaff – housle
Ulrike Paetz – viola
Ulrike Becker – violoncello
Mark Nordstrand – cembalo

Program

Alessandro Scarlatti (1660–1725)
Concerto a quattro č. 3 F dur
Penelope la Casta (1696): Dove sei, cara mia vita?
Didone Delirante (1696): A un’alma ch’è forte
 
G. F. Händel (1685–1759)
Triová sonáta G dur op. 5
Armida abbandonata (1707) – výběr
 
J. A. Hasse (1699–1783)
Sinfonia g moll op. 5
Achille in Sciro (1759): No, ingrato, amor non senti
 
Niccolò Porpora (1686–1768)
Concerto da Camera e moll č. 5
Polifemo (1737): Smanie d’affanno
 
C. H. Graun (1704–1759)
Britannico (1751): Mi paventi
 
Koncert s přestávkou.
Předpokládaný konec koncertu v 21:30.

Anotace

V Praze, městě nad Vltavou, umírá v roce 1683 jeden z nejvýznamnějších freskařů 17. století Fabián Václav Harovník. Tři sta kilometrů odsud, v Halle nad Sálou, se místnímu ranhojiči Händelovi zanedlouho narodí klouček jménem Georg Friedrich, který dobude svět natolik, že jeho příjmení bude navždy synonymem hudební dokonalosti. Oba umělci milovali antické mýty; Harovník jimi vymaloval stropy Lobkowiczkého paláce, Händel jejich osudy vepsal mezi notové linky.

 

Galatea, Agrippina, Penelopa, Dido, Armida a Alcina – ty všechny se setkají pod Harovníkovými freskami za doprovodu věhlasného německého ansámblu lautten compagney BERLIN. Jejich příběhy lásky a zrady pak vyzpívá sopranistka Hanna Herfurtner.

 

Antické hrdinky zůstávaly často osamělé, obklopeny nedozírnými vodami na opuštěných ostrovech. Händel však byl vždycky obklopen skvělou hudbou svých současníků, například Alessandra Scarlattiho, Niccoly Porpory či Johanna Adolpha Hasseho.

Koncertní sál

Lobkowiczký palác

Císařský sál
Jiřská 3/1, Pražský hrad, Praha 1 - Hradčany, 110 00

Zobrazit na mapě

Partneři koncertu

Za laskavé podpory Českoněmeckého fondu budoucnosti a ve spolupráci s Lobkowicz Events Management.

Umělci

Hanna Herfurtner

Hanna Herfurtner

soprán

Hanna Herfurtner debutovala v roce 2011 na Salcburském festivalu a na pódiu Berlínské státní opery poté, co v předchozím roce ztvárnila titulní roli v opeře Gisela! Hanse Wernera Henzeho na festivalu Ruhr Triennale. V roce 2013 se poprvé představila ve slavném Theater an der Wien, kde zazářila v roli Nerey v Polifemovi Nicoly Porpory, a na Festivalu Bregenz jako Chlapec v Kupci benátském André Čajkovského. V roce 2014 se vrátila na jeviště Berlínské statní opery, tentokrát v roli Polly v Birtwistlově opeře Punch and Judy.

 

Její koncertní repertoár zahrnuje díla od Bacha a Händela přes Orffovu Carminu Buranu až po Honeggerovu Johanku z Arku. Operní repertoár sopranistky zahrnuje role Tytanie v Brittenově Snu noci svatojánské, Fraate v Händelově Radamistu, Hudby v Monteverdiho Orfeovi, Mademoiselle Silberklang v Mozartově Divadelním řediteli, Olympie v Offenbachových Hoffmannových povídkách a Adele ve Straussově Netopýrovi.

 

Hanna Herfurtner vystupovala s celou řadou prestižních orchestrů a souborů od symfonických orchestrů v Bochumi a Mnichově po Jihoněmeckou filharmonii, Vídeňské symfoniky a Vídeňské filharmoniky a spolupracovala s předními dirigenty, jako jsou Michael Boder, Roland Kluttig, Oksana Lyniv, Christopher Moulds, Erik Nielsen, Steven Sloane, Patrick Summers, Christian Thielemann a Sebastian Weigle.

Wolfgang Katschner

Wolfgang Katschner

loutna, umělecký vedoucí

Wolfgang Katschner, loutnista, založil v roce 1984 společně s Hansem-Wernerem Apelem lautten compagney Berlin, aby zúročili svůj interpretační a organizační talent a spojili jej s nadšením pro objevování tajů staré hudby. V uplynulých letech byl Wolfgang Katschner zván jako hostující dirigent k celé řadě orchestrů německých operních scén.

 

V letech 2012 až 2016 byl uměleckým ředitelem koncertního cyklu „Winter in Schwetzingen“ v divadle v Heidelbergu, v současné sezoně hostuje například v operách v Bonnu, Oldenburgu a Norimberku. Významně se také podílí na formování mladé hudebnické generace a vyučuje například na vysokých hudebních školách v Mohuči a Výmaru.

Lautten Compagney

Lautten Compagney

Lautten compagney BERLIN je jedním z předních souboru staré hudby v Německu. Již třicet let přináší soubor pod vedením Wolfganga Katschnera radost posluchačům svým zapáleným a inovativním přístupem k provozování hudby. V řadě novátorských projektů přibližují hudební jazyk baroka dnešnímu publiku a získávají staré hudbě nové věrné příznivce. V komorním obsazení i jako operní orchestr se lautten compagney neustále vydává za hranice známého repertoáru, aby hledala nové kombinace zvuků a spojení s jinými uměleckými formami.

 

Soubor je držitelem celé řady ocenění za své objevné projekty a netradiční hudební a mezioborové spolupráce. CD nahrávka „Timeless“, na níž se barokní hudba snoubí s díly Philipa Glasse, přinesla lautten compagney ECHO Klassik award za rok 2010. V roce 2012 získal soubor cenu Rheingau Music Prize jako uznání za kreativní přístup k tvorbě dramaturgií.

 

Lautten compagney je pravidelným hostem na významných koncertních pódiích a festivalech v Německu a dalších evropských zemích. Soubor vystupoval například v amsterdamském Concertgebouw, ve vídeňském Musikvereinu, na Rheingau Musik Festival, Händel Festival Halle, Mosel Musikfestival a na festivalu Oude Muziek Utrecht. Dvakrát ročně zvou členové lautten compagney v čele s Wolfgangem Katschnerem posluchače, aby se k nim v rámci hudebního festivalu AEQUINOX v bavorském Neuruppinu připojili k oslavám jarní a podzimní rovnodennosti.